Niewiele zwiastunów starości jest wyraźniejszych niż widok siwych włosów.

Z wiekiem czarne, brązowe, blond lub rude pasemka tracą młodzieńczy odcień. Chociaż może się to wydawać trwałą zmianą, nowe badania pokazują, że proces siwienia można cofnąć!

Chociaż zdecydowana większość włosów osobnika była albo całkowicie czarna, albo całkowicie biała, trzy pasma były jasne przy końcach, ale ciemne przy korzeniach.
To sygnalizowało odwrócenie normalnego procesu siwienia, który zaczyna się u nasady.


Dopasowując wzorce siwienia i odwrócenia do okresów stresu, co oznacza, że ​​ten proces związany ze starzeniem się jest ściśle związany z naszym samopoczuciem psychicznym. Odkrycia te sugerują, że „istnieje okno możliwości, podczas którego siwienie jest znacznie bardziej odwracalne, niż sądzono od dawna”, mówi współautor badania Ralf Paus, dermatolog z University of Miami.

„Najbardziej niezwykły był fakt, że byli w stanie w przekonujący sposób pokazać, że siwienie na poziomie poszczególnych włosów jest w rzeczywistości odwracalne” – mówi Matt Kaeberlein, biogerontolog z University of Washington, który był jednym z redaktorów nowego opracowania naukowego. „Uczymy się, że nie tylko we włosach, ale w różnych tkankach zmiany biologiczne zachodzące z wiekiem są w wielu przypadkach odwracalne – to dobry przykład”. 

Te wzorce ujawniły coś zaskakującego: u 150 z tych uczestników, którzy byli w wieku od 25 do 39 lat, niektóre siwiejące włosy odzyskały kolor!